Kategoriler

Uyuz Hastalığına Doğal Çözüm – Ev Yapımı Uyuz Kremi Tarifi

Uyuz Hastalığına Doğal Çözüm – Ev Yapımı Uyuz Kremi Tarifi

Son dönemde ne yazık ki uyuz hastalığında büyük bir artış söz konusu. Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir? Uyuz için krem önerileri, doğal ev yapımı uyuz kremi önerileri ve yapımı ile ilgili yazımıza hoş geldiniz.  Uyuz hastalığının bilinen tedavisi bu hastalığa özel kremlerdir. Tedavinin amacı uyuz böceğinin deriden ayrılmasını sağlamaktır. Ne yazık ki bu akar yani uyuz böceği zamanla geçmez ve tekrarlayabilir. Yani tedavi edilmezse geçmeyen bir deri rahatsızlığıdır.

Uyuz hastalığı gözle görünmeyen bilim dilinde adı sarcoptes scabiei mikroskobik bir 8 bacaklı akar olan ve uyuz böceği adıyla bilinen canlının deriye yerleşmesi sonucu açığa çıkan ve temasla bulaşan deri rahatsızlığıdır.

Özellikle genital bölgelerde, el ve ayak bileklerinde içi sulu küçük kabarcıklar şeklinde açığa çıkar.

 

Uyuz Hastalığını Geçiren  Doğal Ev Yapımı Uyuz Kremi Tarifi

Uyuz hastalığı için doğal tedavi kremi tarifi ile derinin PH değeri değiştirilerek bu mikroskobik canlının “sarcoptes scabiei “ değişen PH değeri ile deriden kaçması sağlanmaktadır. Bunun için bu böceğin yaşayamadığı doğal yağlar ve uyuza karşı en bilinen geleneksel tedavi olan sirke kullanarak hazırlanan doğal krem tarifi için malzemeler

2 yemek kaşığı beyaz sirke

Taze nane yaprağı

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı kantaron yağı

1 yemek kaşığı çay ağacı yağı

1 yemek kaşığı vazelin

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı hindistancevizi yağı

1 tatlı kaşığı lavanta yağı

 

Doğal Uyuz Kremi Yapımı

 

  • İlk olarak bir kapta 2 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın. Karbonat ve sirke iyice köpürecektir.

 

  • Ardından içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta yağı, 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı, 1 yemek kaşığı vazelin, 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı, 1 yemek kaşığı kantaron yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip homojen olacak şekilde güzelce karıştırın.

 

  • Uyuz kremi için yağları iyice karıştırdıktan sonra 1 taze nane yaprağını koparıp irice yaklaşık 3 parçaya ayırıp kremin içine atın ve bir müddet beklettikten sonra çıkarırsınız. Uyuz böceği taze nane konusunu hiç sevmez. Taze nane özü kreme geçtikten sonra çıkarabilirsiniz.

 

  • Doğal uyuz kremi hazır. İnce bir tabaka halinde vücuda komple sürerek kullanabilirsiniz. İçeriğindeki çay ağacı yağı, sarı kantaron ve lavanta yağı beyaz sirke ile birlikte uyuz tedavisi için en önerilen doğal yağlar ve sıvılardır. Yine karbonat deri PH oranını değiştirip uyuz böceğinin ayrılmasını sağlar. Vazelini ise tüm yağları krem dokusunda toplamak ve cildi yumuşatmada yardımcı olması için ekliyoruz.

 

  • Çay ağacı yağı ve sarı kantaron zaten derideki çizikleri ve yaraları onarmak için kullanılan yağlar arasında olup her ikisi de uyuza karşı oldukça etkilidir. Uyuzu ne öldürür derseniz tarifini verdiğimiz doğal kremde bulunan tüm yağlar ve sirke uyuzu yok etmede etkilidir.

 

  • Önemli uyarı bu kremi emziren anneler ve hamileler kullanmadan önce sağlık çalışanlarına danışılmalıdır.

 

Uyuz Tedavisi Nasıl yapılır

Uyuz rahatsızlığı tedavisi için tüm aile aynı anda tedavi olmalıdır eğer uyuz hastalığı en hızlı nasıl geçer diyorsanız evdeki tüm çarşaf ve yastıklar yüksek derecede yıkanmalı, kapı kolları ve genel temas edilen yerler sirke ile silinmeli ve krem ile tedavi tüm aile bireylerinde tekrarlanmalı. Yatak odaları havalandırılması yine çok önemlidir. Eğer tarifini verdiğimiz krem yada doktor tarafından verilen uyuz kremi kullanılacaksa duş aldıktan sonra vücut temizlenip soğuduktan sonra çene altından tüm vücuda ince bir tabaka olarak sürülmelidir. Sabah ve akşam uygulanması uygun olur. Eğer aile bireylerinin tamamında tedavi uygulanmazsa bir kişide geçse dahi diğer geçmeyen kişiden uyuz böceği tekrar bulaşabilir.

Uyuz Nasıl Bulaşır

Uyuz, sarcoptes scabiei insan ve köpekte kaşıntıya neden olur ve uyuz hastalığı denir. Dünyada yaygın görüldüğü gibi son dönemde ülkemizde de skabies yani uyuz görülme sıklığı artmıştır. Uyuzun bilinen belirtisi oldukça rahatsız eden ve uykudan uyandıran gece kaşıntılarıdır. Uyuz oldukça rahatsız edici yerlerde içi su dolu kaşınan ufak kabarcıklar şeklinde oluşur ve kaşıdıkça da kanama yapabilir. Ne yazık çocuklarda ağlatan ve zorlaya kaşıntılara neden olabilir.

15 dakikalık temaslar, aynı havlu kullanımı gibi temaslar ile uyuz hastalığı bulaşmaktadır. Uzur hastalığı temas olduktan 2 ila 6 hafta gibi bir süreçte kendisini gösteren bir hastalık olup geçtikten sonra tekrarlama riski vardır. Bu yüzden kişisel ve ev halkı için genel hijyen önemli bir husustur.

Bu Yazılara da bakın:

Deride Kaşıntısız Kırmızı Lekelerin Sebebi ve Tedavisi

Vücutta Kırmızı Lekeler Neden Olur Nasıl Geçer?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ