Kategoriler

Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalınır mı?

Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalınır mı?
  • Anne-Bebek
  • 25/01/2023 15:23 | Son Güncellenme: 02/03/2023 14:11
  • 0
  • 217

Yumurtalık kistleri içleri sıvı dolu olan küçük yapılı, boyutları 30 ile 40 cm arasında değişen boyutlardaki sıvı yapılarıdır. Belirtileri ise kasıklarda ağrı olması, ilişki sırasında ağrı hissedilmesi, adet kanamalarında şiddetli ağrı durumları, patlaması durumlarında karında şiddetli ağrılar, baş dönmeleri, mide bulantıları ve kusma gibi belirtilerdir.

 

Yumurtalık kistleri ile birlikte bayanların akıllarına takılan en önemli soru ise  kist var iken hamile kalınıp kalınamayacağı durumudur.  Böyle bir durumda gebeliğe engel bir durum olamayabilir fakat gebelik için bir gecikme olabilir. Doktor kontrolünde sizlere kistinizden doğacak olan herhangi bir sıkıntı yok ise gebelik hakkında da olumlu ya da olumsuz cevap verilebilmektedir. Gebe kalmada gecikme yaşanmasının sebeplerinden birisi de yumurtlamanın olamamasınıdır. Bazen kistten çok bu sorunlar bayanlarda gebe kalmaya engel ya da geç gebe kalmalara sebep olabilmektedir. Basit kistlerde gebe kalmalara engel bir durum gözlenmemektedir. Bunun dışında kistlerinizin niteliği açısından bir değerlendirme yapılarak sizlere daha net bilgiler verilmektedir.

Yumurtalık Kistinin Tedavisi Var Mı?

Yumurtalık kistleri, tablet ve iğne ile tedavisi olan bir durumdur. fakat bu yöntemler ile başarı sağlanamadığı durumlarda ise tüp bebek tedavisi içi başvuruda bulunulabilir. Kisti olup tüp bebek yaptıran bayanlarla diğer tüp bebek yaptıran bayanların şansları hemen hemen aynıdır. Fakat tüp bebek yaptıran bayanın aşırı kilosu var ise bu oran daha aşağıya düşebilmektedir. Kist çeşitlerine bakacak olur isek over kistler basit kistler olarak da bilinirler be iyi huyludurlar. Çok nadir durumda aralarında iyi olmayan kistlerin çıktığı da görülmektedir. İyi huylu olan kistlerin gebe kalma üzerinde herhangi olumsuz bir yanı görülmemektedir. Fakat boyutları bakımından çok büyük olan kistlerde gebe kalınmada sıkıntılar yaşanılabilmektedir.

 

Gebeliğe engel olan kist ise çikolata kistidir. Gebe kalmak isteyip de çikolata kisti olan bayanların mutlaka kistleri tedavi ettirmeleri gerekmektedir. ilaç ile tedavi edilebilen çikolata kistleri olduğu gibi ilaca yanıt vermeyen çikolata kistleri de vardır. İlaç tedavisine yanıt vermeyen çikolata kistlerinde ise ameliyat ile kistlerin alınması ile birlikte gebe kalmanız sağlanılabilecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ