Kategoriler

Cinsel İlişki Yoluyla Bulaşan Genital Siğil

Cinsel İlişki Yoluyla Bulaşan Genital Siğil

Genital siğil vajina içi, çevresi, zaman zaman da rahim ağzında veya iç kısımlarda bulunabilir. Genital siğil bulaşıcı bir hastalıktır ve çoğalma riski oldukça fazladır. Fakat sizde var olan bu siğillere dokunmanız bulaştırıcı olduğunuz anlamına gelmez yalnızca cinsel ilişki esnasında veya temas halinde daha büyük bir öneme sahiptir

Bulaşıcı Genital Siğil Nedir? Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Genital siğiller bulaşıcı riskinin yanında bir de bulundukları pozisyona bağlı olarak kansere de neden olabilir. Genital Siğil hastalığı nedenleri bir çeşit HPV virüs kaynaklı olabilir.

 

Genital Siğil nedenleri

Cinsel hayatı aktif olan kişilerde daha sık rastlanan bir hastalıktır. Cinsel ilişki yoluyla bulaşma riski en fazla virüs olan HPV bu siğillere neden olmaktadır. Erkeklere göre kadınlardaki bu HPV virüsü vulva kanserine yol açabilir ve bu nedenle gerekli teşhis ve tedavi için belirtilerin ardından mutlaka uzman bir doktora danışmak oldukça önemlidir.

 

Genital Siğil Belirtileri

Çoğu zaman herhangi bir belirti göstermemek ile birlikte zaman zaman da et beni şeklinde kabarcıklar halinde oluşabilir. Genital siğil belirtileri arasında kanama ve kaşıntı da görülebilir.
Kadınlarda; Cinsel ilişki sırasında veya gebelik durumunda siğillere bağlı kanamalar ve dış genital bölgede kaşıntı meydana gelebilir.
Erkeklerde; Genital Siğiller çok olmasa da zaman zaman idrar yolunda oluştuğu zaman tuvalete çıkma zorluğu yaşanabilir. Genellikle penis, makat, baldırlar ve kasıkta olmak üzere erkeklerde bazı bölgelerde görülebilir.
Genital siğiller, enfekte olmuş bir kişiyle bulunduğu oral cinsel temas sonucunda dudaklarda, ağız bölgesinde, dilde veya boğazda da görülme sıklığı oldukça yüksektir.

HPV risk durumları
Bağışıklık sistemi
Korunmasız cinsel ilişki
Enfeksiyonlar
Siğile sahip kişi ile cinsel ilişki
Zamansız cinsel ilişki

 

Genital Siğil nasıl teşhis edilir?

Her ne kadar çoğu genital siğil belirti göstermeseler de siğillerin olduğu yeri, boyutu ve herhangi bir kanama,kaşıntı durumu varlığına bağlı olarak Genital Siğil teşhisi nasıl koyulur yoluna gidilir.
Genital siğil teşhisi klinik muayeneler sonucunda olur. Teşhisinde siğilin görünümü ve yapısında standart tedaviler açısından herhangi bir şüphe varsa biyopsi gerekebilir. Bu tür siğiller genellikle tedaviye yanıt vermez hatta tedavi aşamasında çoğalma gösterebilirler. Hatta siğiller bu durumda hasta için bağışıklık sisteminde baskılanmaya neden olmaktadır.
Bazı klinik muayenelerde siğilin daha net görüntülenebilmesi için asetik asit kullanımlı yöntemlere başvurulur.

Genital Siğil Tedavisi

Genellikle doğrudan siğile uygulanan kremler siğil tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi yöntemi siğilin yeri, boyutu ve çokluğuna bağlı olarak belirlenir. Şöyle ki görülebilir siğiller için tıbbi kremler kullanılabilir. Hatta tedavi aşamasında aynı anda birden fazla yöntem bile kullanılabilir. Teşhis ve tedavi için kadın doğum hastaneleri İzmir tarafından yapılan klinik muayeneler sonucunda tedavi süreci başlar.

Başlıca yöntemler;

  • Cerrahi
  • Lazer tedavisi
  • Elektrokoter
  • Medikal tedaviler

Tedavi sonrası süreç nasıl olur?

Tedaviler çoğu zaman ağrı ve acıya sebep olmasa da zaman zaman tedavi sonrası 2 gün ağrı ve iltihaplanmalar meydana gelebilir. Ağrı durumlarında bazı ağrı kesiciler kullanılmasında bir sorun yoktur.
Ilık bir duş ağrısı olan hastalar için ağrıların hafiflemesi için önerilmektedir. Fakat duş sonrasında siğilin bulunduğu bölgeler iyice kurulanması gerekir. Tedavi süreci bitene kadar da duşta kimyasal olarak herhangi bir maddenin kullanılmaması tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Tedavi sonrasında asla bir daha siğil olmaz demek yanlıştır çünkü virüs kendini yenileyebilir.

Genital Siğilden korunmanın yolları nelerdir?

Cinsel hayattaki partner sayısı en önemli etkendir ve bu durumda tek eşlilik genital siğil riskini düşürebilmektedir.
Siğil etkisiz de olabilir fakat yine de partnerinizle ilişki sırasında prezervatif kullanmak gerekir.
Yapılan araştırmalar sonucunda sünnetli olan erkeklere HPV’nin bulaşma riskinin diğerlerine oranla daha az olduğu görülmektedir.
Genital siğili önlemek amacıyla yapılan aşılama yönteminin ciddi oranda etkili olduğu bilinir.

Genital bölge ile ilgili diğer argüman kurduğumuz makalelere eşlik edebilirsiniz.

https://guzelliksirlarim.org/genital-bolge-kararmasi/

https://guzelliksirlarim.org/genital-bolgede-tuy-dokucu-krem/

https://guzelliksirlarim.org/genital-bolge-temizligi/

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ