Kategoriler

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Sizi Şaşırtacak

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Sizi Şaşırtacak

Yüzyıllardır sirke evlerde, yemeklere katmak ya da temizlik malzemesi olarak başta olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca her türlü sağlık problemine yardımcı olduğu iddia edilen bir madde olması özelliğiyle her evde sıklıkla bulunur. Sirkelerin arasında gerek lezzeti gerekse faydaları sebebiyle en sık karşımıza çıkan ise elma sirkesidir. Elma sirkesinin faydaları, anlatılamayacak kadar çok olmakla birlikte bu yararların pek çoğu bilim tarafından da kabul görmüştür.

Elma Sirkesinin Bilinen en Büyük Faydaları:

  1. Birçok bakteriyi öldürebilecek güce sahiptir.
  2. Kan şekeri düzeylerini düşürür ve diyabetle savaşır
  3.  Kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olur
  4.  Kolestrolü düşürür ve kalp rahatsızlıkları riskinizi önemli ölçüde azaltır.
  5. Kansere karşı koruyucu etkilere sahip olabilir.

elma sirkesinin yararları nelerdir

Elma Sirkesinin Bakterileri Öldürücü Etkisinden Faydalanın:

Sirkenin her türü, elma sirkesi de dahil bakteriler de dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yarar. Uzun yıllardan beridir geleneksel olarak ev temizle ve dezenfektasyon işleri, ayak mantarı tedavisi için, bit temizliği, siğiller ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bununla birlikte, bu kullanım alanları, bilimsel olarak faydalı olduğuna dair henüz teyit alamamıştır ancak tecrübelerden yola çıkarak edinilen bilgilere göre, elma sirkesinin yararlarını inkar etmek çok da mantıklı değildir.

Modern tıbbın öncülerinden olan Hipokrat bile bundan ta iki bin yıl öncesinde, yaraları temizleyip bakterilerden arındırmak için elma sirkesi kullanmıştır.

Sirke aynı zamanda yaygın olarak besin koruyucusu olarak kullanılmaktadır. Katıldığı gıdaların bakteri üretmesine engel olmaya çalışarak fayda sağlamakta aynı zamanda da bozulma sürelerini uzatmaktadır.

Yiyeceklerinizi uzun süre taze ve sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız, elma sirkesinden yararlanabilirsiniz.

Seyreltilmiş elma sirkesi deriye uygulandığında sivilce tedavisine yardımcı olduğuna dair bildirilen vakalar da olmakla birlikte, kesin olarak kanıtlanamamıştır. Sivilce tedavisi için kanıtlanmış yöntemlerle ilgili yazımızı burada bulabilirsiniz.

ÖZET OLARAK:

Elma sirkesi içerdiği asit sebebiyle bakterilerin öldürülmesi ya da zarar verici düzeylere ulaşmasını engelleyeci olarak fayda sağlayan, aynı zamanda dezenfeksiyon işlemi için alternatif madde olarak kullanılabilecek, yenebilen bir üründür.

 

Diyabet Hastalarının Kan Şekerini Düzenleyerek Yarar Sağlar:

Elma sirkesinin sağladığı en büyük faydalardan bir tanesi şüphesiz ki tip 2 diyabet hastalığına sahip kişilerde kan şekerini düşürmesi amacıyla kullanılabilmiş olmasıdır.

Tip 2 diyabet rahatsızlığı, hem insülin direnci bağlamında hem de insülin üretememe bağlamında yüksek kan şekeri ile karakterize bir hastalıktır.

Bununla birlikte, yüksek şeker sorunu diyabetli olmayan kişilerde de karşımıza çıkabilir.. Yaşlanmaya ya da çeşitli kronik hastalıklara bağlı olarak ilaç kullanmayı gerektirmeyecek kan şekeri yükselmelerinde düzenli olarak elma sirkesi içen kişilerin, kayda değer düzelme göstermiştir.

Yani, hemen hemen herkes, kan şekeri düzeylerini sabit tutmaktan fayda sağlamalıdır.

Bunu yapmanın en etkili ve en sağlıklı yolu, rafine edilmiş karbonhidratlardan ve şekerden kaçınmaktır, ancak elma sirkesi de güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Sirkenin, insülin fonksiyonu ve kan şekeri seviyeleri için çok sayıda fayda sağladığı gösterilmiştir:

  • Yüksek karbonhidrat yemek sırasında insülin duyarlılığını% 19-34 arttırır ve kan şekeri ve insülin tepkilerini önemli ölçüde düşürür (7).
  • 50 gram beyaz ekmek yediğinde kan şekerini% 34 oranında azaltır
  • Yatmadan önce 2 çorba kaşığı elma sirkesi açlık kan şekerini% 4 oranında düşürebilir
  • Sıçanlarda ve insanlarda yapılan çok sayıda başka çalışma, sirkenin insülin duyarlılığını artırabileceğini ve yemekler sırasında kan şekeri tepkilerini önemli ölçüde düşürdüğünü göstermektedir

Bu sebeplerden dolayı, sirke diabetli, diyabet öncesi veya kan şekeri düzeylerini normalden düşük tutmak isteyenler için yararlı olabilir.

Halen kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, elma sirkesi alımını arttırmadan önce doktorunuza danışın.

ALT ÇİZGİ:
Elma sirkesi insülin hassasiyetini arttırmada ve yemeklerden sonra kan şekeri tepkilerini düşürmeye yardımcı olmakta büyük bir vaatte bulundu.

Elma Sirkesi ile Tok Hissederek Daha Kolay Kilo Verin:

Sirke, kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürerek kilo vermenize büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Nasıl mı?

Birkaç bilimsel çalışma sirkenin tokluk hissini arttıracağını dolayısıyla da yemeniz ve bilhassa da gereksiz atıştırmalıklar ile fazladan kalori almanızı ciddi şekilde önleyerek, gözle görülür bir kilo kaybına sebebiyet verdiğini göstermektedir.

Sirke  dolgunluk duygularını artırabilir ve günün geri kalanında 200-275 kalori kadar normalden daha az alabilirsiniz. Bilhassa orta düzey kalori oranlı diyet yapanlar için elma sirkesi kullanımı oldukça faydalıdır.

 

Obez bireylerde yapılan bir araştırma, günlük sirke tüketiminin göbek yağının azalması, bel çevresi, düşük kan trigliseritleri ve kilo kaybına yol açtığını gösterdi

15 mL (1 çorba kaşığı): 2.6 kilo veya 1.2 kilogram kaybetti.
30 mL (2 çorba kaşığı): 3,7 kilo veya 1,7 kilogram kaybetti.

Bununla birlikte … akılda tutmak bu çalışma 12 hafta boyunca devam etti, bu nedenle vücut ağırlığı üzerindeki gerçek etkileri oldukça mütevazı gibi görünüyor.

Olduğu söyleniyor, sadece tek bir gıdayı veya içeriği ekleme / çıkarma nadiren ağırlık üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir.

Önemli olan tüm diyet / yaşam tarzı … Sonuçları görmek için etkili yöntemleri birleştirmeniz gerekiyor.

Genel olarak, elma sirkesi ağırlıklı olarak tokluk teşvik ederek ve glukoz ve insülin seviyelerini düşürerek bir kilo verme yardımı olarak yararlı olabilir gibi görünüyor.

Ancak kendi başına herhangi bir mucize yaratmaz.

ÖZET OLARAK:
Araştırmalar, sirkenin dolgunluk duygularını artırabileceğini ve insanların kilo kaybına neden olabilecek daha az kaloriyi yemek yiyebileceğini gösteriyor.

 

Kalp Rahatsızlıkları mı? Kolestrol mü? Onlar da Nedir?

Kardiyovasküler hastalık (kalp hastalığı ve inme) şu an dünyada bulunan ölüme sebebiyet veren hastalıklar sırasında 1. sırada geliyor.

Birkaç ölçülebilen biyolojik faktörün, kardiyovasküler hastalık riskinde azalma veya artma ile bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Bu “risk faktörlerinden” birkaçının sirke tüketimi ile iyileştiği gösterildi … ancak tüm çalışmalar sıçanlarda yapıldı.

Bu sıçan araştırmaları, elma sirkesinin kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürebileceğini gösterdi (20, 21).

Elma sirkesi, LDL kolesterol partiküllerini oksitlenmesini korumak için gösterilen antioksidan klorojenik asidi de içerebilir, bu kalp hastalığında önemli bir adımdır (22, 23).

Sıçanlarda sirkenin kan basıncını düşürdüğünü gösteren bazı çalışmalar da (24, 25) önemli bir risk faktörüdür.

Maalesef, hayvanlarda işe yarayan şeyler insanlarda her zaman çalışmaz.

Tek insan kanıtı, Harvard’tan yapılan gözlemsel bir araştırmadır; sirke ile salata sosu yiyen kadınların, kalp hastalığı riski düşüktür (26).

Ancak bu tür bir çalışma sadece bir ilişkiyi gösterebilir, sirke herhangi bir şeyin neden olduğunu kanıtlayamaz.

ÖZET OLARAK:
Birkaç hayvan çalışması, sirkenin kan trigliseritlerini, kolestrolü ve kan basıncını düşürebileceğini göstermiştir, ancak bu insan çalışmalarında doğrulanmalıdır.

Kanser Riskine Karşı Elma Sirkesinin Faydaları:

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize korkunç bir hastalıktır.

Elma sirkesinin anti-kanser etkileri hakkında internet üzerinde bir sürü yalan var.

Bazı çalışmalar, sirkenin kanser hücrelerini öldürebildiğini ve tümörleri küçültebildiğini göstermiştir

Bununla birlikte, bununla ilgili yapılan tüm çalışmalar, test tüplerinde veya sıçanlarda izole edilmiş hücrelerde yapıldı ve bu, yaşayan, nefes alan bir insanda olanlar veya olabilecekler hakkında hiçbir şey kanıtlamadı.

Ek olarak, çalışmaların çoğu, elma sirkesi değil, pirinç sirkesi üzerinde yapıldı.

Bununla birlikte, bazı gözlemsel çalışmalar (ki hiçbir şeyi kanıtlamayan) sirke yemenin Çin’de azalan yemek borusu kanseri ile bağlantılı olduğunu, ancak Sırbistan’da mesane kanserinde artışa neden olduğunu gösterdi

Genel olarak … elma sirkesi kanseri önlemeye yardımcı olabilir, ancak mevcut araştırmaya dayalı herhangi bir öneri yapmak kesinlikle erken bir durum

ÖZET OLARAK:
Test tüpleri ve sıçanlarda yapılan bazı çalışmalar, pirinc sirkesinin kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceğini ve tümörlerin küçülttüğünü göstermiştir.

Yan Etkiler, Doz ve Kullanım Şekli

İnternette elma sirkesi ile ilgili pek çok sayıda iddia mevcut.

Bazıları, sirkenin enerji düzeylerini artırabileceğini ve sağlık üzerinde pek çok yararlı etkiye sahip olabileceğini söylüyor.

Ne yazık ki … bu iddialardan birçoğu bilim tarafından desteklenmiyor. Evet elma sirkesi kesinlikle faydalı ancak öyle ölümsüzlük şerbeti gibi bir şey de değil.

Elbette kanıt bulunmaması, bir şeylerin gerçekleşmediğinin kanıtı değildir .

Eldeki az miktarda kanıttan, elma sirkesinin faydalı olabileceğini düşünüyorum ve eğer ilgileniyorsanız kesinlikle kendi kendini deneme için iyi bir adayımdır.

En azından, elma sirkesi güvenli gibi görünüyor. Normal tüketimde not edilen hiçbir yan etki yoktur.

Diyetinize dahil etmenin en iyi yolu, salatalık sosları, ev yapımı mayonez ve bu tür şeyleri pişirmek için kullanmaktır.

Bazıları suda seyreltmeyi ve bir içecek olarak içmeyi sever. Yaygın dozajlar 1-2 çay kaşığı (5-10 mL) ila 1-2 çorba kaşığı (15-30 mL) arasındadır.

Aşırı elma sirkesi tüketimi zararlı olabileceğinden her şeyi tadında bırakmaya gayret edin.

Tadında bırakıldığında zararından çok daha fazla yararı olan elma sirkesi ayrıca, saç bakımı, cilt bakımı, diş bakımı ya da ev temizliğinde çamaşır suyu yerine kullanılabilen, sağlıkla doğrudan alakası olmayan faydalara da sahip olma özelliğinde bir üründür.

Kimyasal maddeler ve ilaç özellikli ürünler kullanmaktan imtina eden kişiler için pek çok yararı ve geniş kullanım alanı olan bir üründür.

Kısacası elma sirkesi oldukça sağlıklı ve faydalı bir besin maddesi. Bazı kişiler tarafından inanıldığı gibi mucizevi bir tedavi yolu, her hastalığa, derde deva bir ürün olmasa da, kan şekeri düzenlemesinden, cilt bakımına, kilo kontrolünden kalp hastalıklarına korunmaya kadar pek çok faydası olan elma sirkesini siz de sofralarınızdan eksik etmeyin

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ