Kategoriler

Deri Altı Sivilce Nasıl Geçer? Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Deri Altı Sivilce Nasıl Geçer? Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Deri altı sivilce nasıl geçer hepimizin ortak sorunu olmaya başladı. Sivilce , kör sivilce ve akne problemi son 10 -20 yıldır artarak büyük bir problem olmaya devam ediyor. Beslenme rutinleri , katkılı ve sağlıklı yeme alışkanlıkları , stres, yetersiz ve dengesiz uyku gibi bir çok sebep bu cilt sorunlarına neden olabiliyor.

En önemli etmenlerden biri tabi ki makyaj malzemeleri , cildiniz için kullandığınız kremler ve bakım ürünleri , losyonlar da akne ve kör sivilcelerin oluşmasının temel sebebi olabiliyor.

 

Sivilceler sadece ergenlik döneminde çıkmıyor. Yukarıda saydığımız hususlara ek olarak  , hamilelik dönemi , büyük stres dönemi ( iş hayatı , sevdiği kaybetme , ölüm haberi vb. ) sivilcelenmek için gayet geçerli sebeplerdir.

 

Deri altı sivilce yani Kör sivilceler ;

akneli sivilcelerin aksine  uzaktan fark edilmese de cilt yüzeyine parmakla dokunulduğunda yumru hissedilebilmektedir. Kör sivilceler diğer sivilcelerin sahip olduğu gibi bir “başa” sahip değildir yani uçsuzdur. Aynı zamanda iltihaplanmadan dolayı kırmızı görünümde ve ağrılı olabilmektedirler.

Bu konuda size fikir verebilecek ve ışık tutabilecek diğer yazılarımızı aşağıda paylaşıyoruz. Başlıklara tıklamanız yeterli olacaktır.

Kör sivilce neden oluşur ?

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz bu konuyu detaylıca madde madde sizlerle paylaşalım . Hayatınız da aşağıdaki etmenlerden biri var ise azaltmaya ve ya yapmamaya çalışın . Bu sayede sivilce oluşmasını önleyebilirsiniz. Cildinize etkili olan konu ne ise deneyerek bulabilirsiniz.

 1. Fazla ölçüde B12, kortikosteroid, lityum gibi içeriklere sahip bazı ilaçlar,
 2. Cilde uygun olmayan kozmetik mahsuller,
 3. Ergenlik ve gebelik yarıyılında vücutta hormonların değişmesi,
 4. Fazla stres,
 5. Regl (adet ) zamanı
 6. Sıhhatsiz, fazla yağlı gıdalar harcamak,
 7. İçerisinde trans yağ barındıran hazır , paketli yiyecekler , abur cubur
 8. Kirli cilde ağda yapmak yahut ağda sonrasında cildi yetirince temizlememek ten altında sivilceye neden olur.

Deri altı sivilce nasıl geçer ? , Kör sivilce nasıl geçer ?

Deri Altı Sivilceleri İçin Evde Çözüm Yöntemleri

Sivilceleri ilaçlar elbette tesir edebilir. Ama tedavi süresini hızlandırmak ve ya ilaç kullanacak durumunuz yok ise aşağıda önereceğimiz pratik  ve hızlı yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri uygulamadan önce şunu bilmelisiniz ki her sivilce elbet geçecek sadece sıkmayın , sıkıştırmayın kendinize ve cildinize biraz zaman tanıyın.

Deri altı sivilcelerine ne iyi gelir ?

Deri altı sivilcelerine ne iyi gelir ?

Aşağıda saydığımız maddeleri hangisi siizn için uygunsa deneyebilirsiniz. Kısaca nasıl yapmanız gerektiğini bahsedelim.

 • Sivilceleri sıkmaya çalışmayın. Deri altı sivilceleri diğer sivilcelere benzemediği için patlatmanız mümkğn değildir. Sıkarsanız daha fazla ağrımasına ve şişmesine ödem oluşmasına neden olur.
 • Cildinizi temiz tutmaya devam edin : Sivilce oluşmasınını yasaklamanın en hassas yolu gözeneklerin içine yağ ve lekelerin dolmasını yasaklamak. Bunu da cildinizi arınarak sağlayabilirsiniz. Uyumadan evvel, uyanınca ve gün içinde suratınızı nazik bir surat arınıcı ile sık sık arının.
 • Sıcak kompres ya da buz uygulayın. Sivilce üzerinde bir beze sardığınız buz küplerini 1-2 dakika kadar dolaştırarak şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz. Soğuk ayrıca sızıyı da eksiltecektir. Sıcak kompress ise yeniden sızıyı gevşetmeye dayanakçı olur fakat buzun aksine şişliği indirmek yerine sivilcenin dışarı çıkmasını ve beyaz ucunun oluşmasını sağlar. Isı gözeneklerin açılmasını sağlayarak sivilcenin yüzeye yanaşmasına neden olur. Nasıl yapılır; temiz bir bezi, aşırı sıcaklıkta olmayan bir suya batırın ve sivilce üzerine 8-10 dakika bekletin. Sivilce dışarı çıkana kadar günde 3-4 kez tekrarlayın.
 • Çay ağacı yağı ” Çay Ağacı Yağı ile Yara Tedavisi ” yazımızı da inceleyebilirsiniz.
 • Ham ( çiğ ) Bal sürün .  Bu yöntemi uygulamak için ürününüzün ham bal olduğundan emin olmalısınız. Etkilenen bölgeye az miktarda bal uygulayıp gece boyunca bekletmelisiniz.
 • Limon suyu sürün. Limon suyu doğal antiseptik özelliği ile birlikte içerisinde sitrik asit ihtiva eder. Bu özellikleri sayesinde limon suyu, sivilcelere karşı en etkili doğal çözümler arasında yer alır. 1 adet limonun suyunu sıkıp gazla beze yardımı ile sorunlu bölgeye de 15- 20 dakika bekletin. son ılık su ile cildinizi temizleyin. Bu işlemi bir hafta boyunca günde 2 kez düzenli olarak uygulayın.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ