Kategoriler

Bebeklerde İshal Tedavisi ve Bebeklerde İshali Geçirme

Bebeklerde İshal Tedavisi ve Bebeklerde İshali Geçirme

Bebeklerde ishal sorunu, doğumdan itibaren iki yaşına kadar sürebilecektir. Bundan dolayı, yeni doğan bir bebekte, gün içerisinde 6 veya 7 kez, rengi sarımsı olan dışkının atılması normal karşılanmalıdır.

Bebeklerde meydana gelen ishal rahatsızlığı, kakalarının sıvı veya yumuşak bir kıvamda olması ile kolay bir şekilde anlaşılabilecektir. Bununla birlikte, dışkıdaki bu yapı sık bir şekilde ortaya çıkıyorsa yani bebeğiniz çok sık kakasını yapıyorsa, bu durum ishale karşı alınabilecek önlemlerin önemini arttıracaktır. Bu durum, çoğu zaman ciddiye alınacak kadar büyük bir rahatsızlık değildir.

Bebeklerde Yeşil İshal Nedir, Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Çünkü, sindirim sistemi yeni ve düzenli bir şekilde çalışmaya başlayan bebeğinizin, yeni tanıştığı besinlere karşı böylesine tepki vermesi normaldir.

 

İshal rahatsızlığı dışkıdan kolay bir şekilde anlaşılırken, bebeğinizde ortaya çıkaracağı bazı yan etkiler ve belirtiler de olacaktır. Bebeklerde ishalin belirtilerine bakacak olursak, ateş, karın ağrısı, kusma, bulantı, iştah ve kilo kaybı olarak sıralanabilecektir.

 

Bebeklerde Yeşil İshal Tehlikeli mi?

Bebeklerde yeşil ishalin sebepleri, bebeğinizin beslenme alışkanlığında yaşamış olduğu değişiklikler ve gıda intoleransıdır. Dönem dönem bebeklerde farklı renkte ve kıvamda dışkı yapıldığı görülmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kakaları hardal sarısı olur iken, mama ile beslenen bebeklerde bronz ya da kahverengidir.

 

Bebeklerde yeşil ishal beslenmesinde bir şeylerin değiştiğinin ya da yanlış besin aldığının göstergesi olabilmektedir.  Bebeğinizi gözlemlediğinizde başka bir şikayeti yoksa ve ishali üç günden fazla sürmedi ise endişe etmenize gerek yoktur.  İshali üç günden fazla sürdüyse ve ishalin yanında egzama, cilt kızarıklıkları ve aşırı bir gaz sancısı görülüyor ise mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda vardır. Bebeklerde görülen yeşil ishalin sebeplerini ise şöyle sıralayabiliriz;

Bebeklerde Yeşil İshal Neden Olur?

  1. Sindirim sorunu: Anne sütü ile beslenen bebeklerde sıkça görülen bir durumdur. Anneden ilk başta gelen ön sütü fazla alıp da sonradan gelen zengin kaynaklı sütü alamayan bebeklerde yeşil kaka görülebilmektedir. Bebek sonradan gelen süt ile birlikte doyabileceğinden dolayı doyacağı sütü alamayan bebek, ön sütteki aşırı laktoz sebebi ile yeşil kaka yapacaktır ve bu durum gaz sancısına da neden olacaktır. Bunun dışında annenin almış olduğu gıdalarında etkisi büyüktür. Annenin içmiş olduğu inek sütü de bebeğini emziren annelerde bebeklerinde yeşil kaka görülmesine sebep olmaktadır.
  2. Yenidoğan kakası: Dört gün geçene kadar bebeklerde yeşil kaka görülmesi normaldir.
  3. Geçirilen rahatsızlıklar: Mikrobik rahatsızlıklar, bağırsak iltihapları, mide nezlesi gibi sebeplerden dolayı bebeklerde yeşil kaka görülebilir.
  4. Yeşil renkli gıdalar: Emziren annelerde antibiyotik alınması, beslenmede koyu renkli yeşil sebzelerin kullanılması da bebeklerde yeşil kakaya sebep olmaktadır.

Bebeklerde yeşil ishal görüldüğünde ve bu durumun yanında ateş ve döküntü de yaşanılıyor ise mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda vardır. Uzun süren ishallerle beraber bebeğiniz susuz kalacaktır. Bu durumun bir önce tedavi edilip bebeğinizin su kaybının önüne geçilmelidir. Uygulanacak tedavilerin yanı sıra ishali için iyi gelecek ürünler ile beslenmesine dikkat etmelisiniz. Özellikle bol sıvı tüketmesine dikkat etmeli ve ishali için iyi gelecek meyve suları hazırlayarak bebeğinize ılık bir şekilde vermelisiniz.

 

Bebeklerde İshalin Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bebekler, oldukça hassastırlar. Hem bedenleri hem de mikroplara karşı bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan bebeklerin, çok kolay bir şekilde mikrop kapacaklarını bilmelisiniz. Bundan dolayı, bebeklerde ishalin nedenlerini şu şekilde sıralamamız doğru olacaktır.

  • Yeni doğan bebeklerde ishalin aslında temel sebebi, el ya da ağız yolu ile bulaşan mikroplardır. Hem mikrop ve virüsler, hem de bakteriler, bebeklerin masum bir şekilde sevilme isteği sırasında, sizden ya da başkalarından kolay bir şekilde geçebilecektir. Bundan dolayı, bebeğinizin sağlığı için, çok fazla temastan uzak tutmalı, hijyene de çok önem vermelisiniz.
  • Bebeklerde ishalin nedenlerinden bir diğeri de, sindirim sisteminin çalışıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü, anne sütünü yeni tüketmeye başlayan bebekler, tepki olarak bu tarz bir durum verebilmektedir. Anne sütü alınan ilk günlerde, bebeğinizin dışkısının sarı bir renkte olması oldukça doğaldır. Bu durum, birinci ayı doldurduktan sonra, dışkısının renginin koyuya dönmesi ile ortadan kalkacaktır.
  • Annenin tüketeceği besinler, çocuğun ishal olmasına neden olabilecektir. Bundan dolayı, annenin de, sütünden bebeğine bir hastalık geçirmemesi için besinlerine dikkat etmesi gerekecektir.
  • Eğer, çocuklara mama veriliyorsa, hazırlanan mama tek sefer için kullanılmalıdır. Bekletilen mama, doğrudan çocuğunuzda ishal yapacaktır.
  • Bağırsak enzimlerinin tam olmaması, bebeğinizin ishal olmasına sebep olabilir.

 

Bebeklerde İshal Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle, bebeklerde ishal tedavisine geçmeden önce, bu durumun tamamen geçici olduğunu bilmelisiniz.

Eğer bebeğinizde şiddetli karın ağrısı, dışkısında kan, yüksek ateş ve bunlara ek olarak dışkısında da sıvı oranının fazla olması gözleniyorsa, bu durumda kesinlikle bir uzman çocuk hekimine başvurulmalıdır. Bu belirtiler ile hastaneye başvurulduğunda, ilaç tedavisi ile kısa bir sürede çözüm sağlanacaktır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken durumlar ise; bıngıldak çökmesi, ağlarken göz yaşı dökmeme, dilde ve ağız içerisinde oluşan kuruluk ile idrar yapma sıklığının azalması durumlarıdır. Bu durumlar ile karşılaşıldığında, vakit kaybetmeden uzman pediatri doktorlarına gitmelisiniz.

Bu Yazılara da bakın:

Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Bebekte Otizm, Dawn Sondromu ve Düztabanlık Belirtileri

Bebeklerde Deri Soyulması Sebepleri ve Giderilmesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ